Odprawa celna kojarzy się często społeczeństwo z odprawą samochodową, która zawsze ma miejsce, gdy chce się przekroczyć granice danego kraju. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że również istnieje coś takiego jak morska odprawa cela. Jak się okazuje, przebiega ona bardzo podobnie, jak odprawa celna na lądzie – jednak w większości przypadków – wymaga ona większej ilości dokumentów dotyczących danych towarów. Jak taka morska odprawa celna wygląda w praktyce i co warto o niej wiedzieć? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.
Morska odprawa celna
Morska odprawa celna to czynności, które przeprowadzają odpowiednie osoby na towarach, które zostały przyjęte na statek w celu transportu do ściśle określonego miejsca. Zdarza się bowiem tak, że podczas takiej podróży morskiej – granica morska przekraczana się wielu krajów, dlatego też musi być ona bardzo rzetelna oraz prawidłowa, by uniknąć jakichkolwiek problemów lub nieprzyjemnych sytuacji podczas drogi.
Jak wygląda taka odprawa?
Podczas prowadzonego postępowania celnego, bardzo skrupulatnie sprawdzane są dokumenty towarów oraz sam przewożony asortyment.
Celnicy muszą zobaczyć, czy wszystkie „papiery” wystawione są w sposób prawidłowy, czy zgadzają się daty, miejsca odbioru, miejsca załadunku, ilość, rozmiar, waga oraz cena. Ponadto, kontroli podlega sam ładunek. Dla celników ważne jest jak dany towar jest zapakowany oraz w jaki sposób został zabezpieczony. Ponadto, ma dla nich także znaczenie czy towar jest przewożony legalnie (w każdym kraju, w którym się znajdzie). Po takiej odprawie towar może spokojnie został przetransportowany poza granicę różnych krajów.
Procedury
Nie od dziś wiadomo, że w każdej procedurze (również w tych morskich) liczy się czas przeprowadzania wszystkich kontroli. Zazwyczaj bowiem na statkach transportowych przewożona jest ogromna ilość towarów, pochodzących od różnych nadawców – i każdy z tych przedmiotów podlega obowiązkowej odprawie celnej. Dlatego też, celnicy często korzystają z odprawy uproszczonej czyli z szybkiej i sprawnej kontroli. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, nadawcy poszczególnych towarów mogą posiadać mniej dokumentów do wypełnienia, co odbywa się w krótszym czasie. Ponadto, wszystkie te formalności wykonywane są na miejscu – np. chwilę przed znalezieniem się określonych towarów na statku, co znacznie jest korzystniejsze także dla przedsiębiorców, gdy np. ich towar z powodu jakichkolwiek formalnych braków powinien zostać wycofany z transportu.
Jak wynika z powyższego, formalności również w transporcie morskim mają olbrzymie znaczenie. Prawidłowa dokumentacja, odpowiednie zabezpieczenie i opisanie przewożonych towarów leży po stronie osób, które nadają taki ładunek na statek, dlatego też te osoby powinny zadbać, by wszystko było prawidłowo oraz zgodne z prawem. Warto także podkreślić, iż osoby, które często korzystają z takiego transportu mają łatwiej – one nawet po jakimś czasie zostają całkowicie zwolnione z obowiązku posiadania pełnej dokumentacji.